„Saugus greitis“ - S. Zasada

Garsioji S. Zasados knyga „Saugus greitis“. Knyga nors ir senai išleista, bet šiandien vis dar aktuali, nes knygoje aprašomus dalykus žino tikrai ne kiekvienas vairuotojas.

Knygos autoriaus Sobieslavo Zasados patarimais abejoti neverta, kadangi tai ne tik teoretikas, bet ir praktikas. S. Zasada tris kartus yra tapęs Europos ralio čempionu, bei laimėjęs daugiau kaip 140 ralio varžybų.

Knygoje pradedama aiškinti nuo paprastų dalykų (sėdėsena, vairo laikymas, stabdymas ir kt.) ir pereinama prie sudėtingesnių, tokių kaip slystančios mašinos gaudymas, vairavimas žiemą ir t.t.

Gero skaitymo ir svarbiausia, vairuodami nepervertinkite savo galimybių!

Ištrauka iš pratarmės

Dar niekada Lietuvoje automobilistų tiek nebuvo ir jų taip sparčiai nedaugėjo, kaip mūsų dienomis. Ir kone visi mėgsta važinėti greitai. Bet ar visada kiekvieno greitis esti saugus? Kaip suderinti eismo saugumą ir greitį, sužinosime iš šio S. Zasados veikalo.

Iš tiesų trūksta tokių knygų, kurios padėtų vairuotojams tobulintis. Tad juo džiugiau, kad į lietuvių kalbą išverstas vertingas darbas. Jo autorius yra pasaulinio masto lenktynininkas, triskart Europos ralio čempionas, Argentinos Didžiojo prizo lenktynių laimėtojas, Londono-Sidnėjaus, Londono-Mechiko supermaratonų dalyvis…

Vos pradėjau kultivuoti automobilių sportą, o Zasados pavardę jau žinojau. 1970 metais pirmą sykį pamačiau šį sportininką iš arti- abu dalyvavome Lenkijos ralyje (Rajd Polski). Kai 1972 metais tokiose pat varžybose užėmiau I vietą savo mašinos klasėje, gavau iš S. Zasados dovaną- jo neseniai Varšuvoje išleistą knygą „Szybkość bezpieczna“ su autografu… Ją ir dabar tebeturiu.

Zasada be galo reiklus sau. Varžyboms ruošiasi labai intensyviai ir kruopščiai: daug treniruojasi, kiekvieną veiksmą šlifuoja iki automatizmo. Nemažai dėmesio skiria lenktynių taktikai, ja sumaniai naudojasi. Iš kitų lenktynininkų išsiskiria sugebėjimu analizuoti ir kritiškai vertinti kiekvieną savo judesį, įsigilinti į visa, kas važiuojant darosi su automobiliu ir jo agregatais. To jis moko ir skaitytojus. Ką berekomenduotų, pirma autorius pats gerai išbando; siūlo tik tokius automobilio valdymo būdus, kurie įgalintų važiuoti greitai ir saugiai. Žinoma, galima paprieštarauti Zasadai dėl kai kurių reiškinių, pavyzdžiui klasikinio valdomojo slydimo, fizinės prigimties aiškinimo, bet nuo to praktinių jo patarimų vertė nė kiek nesumažėja.

Dauguma autoriaus rekomenduojamų važiavimo būdų gali pasinaudoti kiekvienas automėgėjas, bet su viena sąlyga: pirmiau juos reikia tobulai išmokti per treniruotes, o tik tada bandyti kelyje. Jokiu būdu ne atvirkščiai! Ir ne viskuo, ką išmoksime, dera naudotis kasdieniniame važiavime. Visada gerai pagalvokime, ar tos kelios sekundės, kurias tikimės sutaupyti, kompensuos mums ne tik greičiau sudėvėtas padangas, sudilusias stabdžių trinkeles, papildomai išeikvotą benziną, bet ir didesnę negu paprastai riziką sau ir aplinkiniams. Ypač tai svarbu suvokti ir išmokti pažaboti kartais tikrai lengvabūdišką veržlumą jauniems vairuotojams.

Kai kurie patarimai tinka tik sportinėms varžyboms uždarose trasose. Autorius ne sykį tai nurodo bei pabrėžia.

Knyga ypač naudinga visiems automobilistams - ir pradedantiems, ir sportininkams. Kiekvienas gali iš jos šio to išmokti, jei tik nepagailės darbo. O tas, kas nenorėtų išmokti geriau važiuoti, autoriaus žodžiais tariant, „tegu bent sužino, ko jis nemoka“. Labai svarbu iš pat pradžių deramai analizuoti visus savo veiksmus ir taisyti klaidas- kritiškai vertinti savo mokėjimą! Toks yra visos knygos leitmotyvas, to linkiu ir visiems jos skaitytojams.

S. Brundza
TSRS tarptautinės klasės automobilių sporto meistras

Šaltinis: interneto platybės

Naudinga: